Terapia manualna
Zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego są chorobą naszej cywilizacji, dotyczą ogromnej liczby ludzi zarówno w młodym, średnim jak i w starszym wieku. Bóle kręgosłupa mogą świadczyć o różnych stanach chorobowych struktur zlokalizowanych najczęściej w dolnym odcinku kręgosłupa i miednicy. W terapii manualnej zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego dzielimy na dwa zasadnicze zespoły: przeciążeniowy i korzeniowo – dyskowy.
W przebiegu aktywnego konfliktu korzeniowo – dyskowego ostry ból kręgosłupa lędźwiowego może dawać wypuklina krążka międzykręgowego, przepuklina dyskowa bądź wypadnięcie jądra miażdżystego. U podłoża przewlekłych bólów kręgosłupa lędźwiowo – krzyżowego najczęstszą przyczyną jest przeciążenie różnych struktur anatomicznych kręgosłupa, takich jak: stawy międzywyrostkowe, torebki stawowe, stawy krzyżowo – biodrowe, mięśnie przykręgosłupowe, więzadła między- i nadkolcowe kręgosłupa, więzadła miednicy, jak również stawy biodrowe, mięśnie obręczy biodrowej i kończyn dolnych. Długofalowe przeciążanie i podrażnianie tych struktur, w konsekwencji doprowadza do powstania zespołów przeciążeniowych, które obrazem klinicznym mogą przypominać zespoły korzeniowe.
Doskonałym narzędziem zarówno do diagnozowania i różnicowania problemów bólowych, jak i do leczenia jest metoda Terapii Manualnej wg Kaltenborna i Evjentha. Zajmuje się zaburzeniami i dysfunkcjami stawowymi. Poprzez dobór i zastosowanie odpowiednich technik mobilizacyjnych zwiększających zakres ruchomości stawów, można w sposób delikatny, niebolesny i bezpieczny przynieść szybko zdecydowana ulgę w cierpieniu wielu pacjentom.
Metoda ta stanowi połączenie diagnostyki i leczenia manualnego.